Selam ben Semih. Vodafone'da Software Test Automation Engineer olarak çalışıyorum. Php olsun. Net olsun , Python olsun severek kodluyorum. Bu blog sayesinde yaptığım her şeyi paylaşacağım.

Benimle iletişime geç ! - Projelerim - Bana destek ol!

Merhaba yeni blogum!

aslında yeni değil ama tasarım ve içerik değişikliği...

Merhaba

Selam Arkadaşlar Github pages üzerinde sürekli ayakta kalıcak bir sistem olan Jekyll kendi yazılarım ve projelerimin dağıtımı için seçmiş bulunuyorum. Tam olarak ihtiyacım olan şey sanırım bu idi. Bunun en temelde nedeni sürekli ayakta kalıyor oluşu ve bir hosting ücreti gerektirmeyişidir. Peki ya bu sistem nedir nasıl kullanılır bunu bir sonraki yazımda anlatmayı düşünüyorum. Gelin şimdi Jekyll tanıyalım.

Jekyll Nedir ?

Jekyll Ruby dilinde yazılmış ve statik site üretmenizi sağlayan bir uygulama. İlk önce bu uygulamanın bazı özelliklerinden bahsedelim. Birinci konu bu uygulamayı bilgisayarımıza nasıl kuracağız? Jekyll Linux ya da MAC OS işletim sisteminde çalışabilen bir uygulama. Yani Windows üzerinden resmi olarak çalıştırılamıyor. Gerçi Jekyll’yi Windows üzerinden çalıştırmak adına bazı emülatörler var ama denemelerim sonucunda ben çalıştırmayı başaramadım.

Etiketler